Dowódcy synchronizują zegarki. Na most wbiec mamy bez względu na wszystko o godzinie 13:15...Bunkerkanonen am Albertkanal - 3,7 cm Pak w walce z bunkrami nad Kanałem AlbertaKalendarz imprez grupy[Rozmiar: 20611 bajtów]


Autorzy Autorzy Autorzy Bibliografia Marsze Galeria
[Rozmiar: 2610 bajtów]
Rekrutacja
[Rozmiar: 9738 bajtów] [Rozmiar: 13053 bajtów]

[Rozmiar: 22273 bajtów]

[Rozmiar: 20869 bajtów]Poniżej zamieszamy teksty piosenek niemieckich saperów, niektóre mające ponad 100 lat, wszystkie powstałe nie później niż przed 1945 r. Są one ciekawą ilustracją historii i rozwoju tej formacji. Pozbawione są raczej treści politycznych, z wyjątkiem deklarowanego w nich oddania ojczyźnie, co było standardem we wszystkich pieśniach wojskowych ówczesnych krajów. Niektóre z nich (np. "Wir sind Pioniere", śpiewana na melodię popularnej "Panzerlied") śpiewane są w niemieckiej armii do dziś, niektóre popadły w zapomnienie ze względu na zdezaktualizowanie się ich treści. Tam, gdzie uznaliśmy to za stosowne, opatrzyliśmy teksty krótkimi wyjaśnieniami. Wkrótce postaramy się zamieścić polskie tłumaczenia poniższych utworów.

Pieśni:
Argonnerwald (.mp3)
Der Pionier marschiert ins Feld
Pionier', das schwarze Korps
Pionierlied
Pionierlied/Kanonierlied
Der Stoßtrupp (.mp3)
Wir Pioniere (.mp3)
Lied der Männer von Westwall-Bau (.mp3)
Wir sind die Pioniere vom Brückenbataillon
Wir sind Pioniere (.mp3)
Prinz Eugen, der edle Ritter (.mp3)
Instrumentalne:
Dueppler Schanzen Marsch - odnoszący się do szturmu Pionierów na szańce pod Dueppler podczas wojny prusko-duńskiej w latach 60tych XIX w. (.mp3)
Parademarsch des 1.Pionier-Batl. Nr.12 "Dresden" (1928) (.mp3)
Parademarsch des SS-Pionierbataillons (.mp3)

UWAGA! Powyższe piosenki zamieszczamy tutaj jako dokumenty historyczne. Nie są one odzwierciedleniem naszych przekonań ani orientacji politycznej.
[Rozmiar: 13053 bajtów]Wśród bolszewików zapanowało zamieszanie. Miotacz ognia niósł do okopów śmierć...


3. Dywizja Pancerna została utworzona 15 października 1935 r. w Wünsdorf niedaleko Berlina. Nazywana była "Dywizją Niedźwiedzia"...Stalingrad - reportaż radiowy o walkach miejskich z września 1942 r. w .mp3!FmW 41 - powstanie, budowa, zastosowanieRakietnica Leuchtpistole LP-38


Śpiewnik saperski - ściągnij .mp3